Švedska masaža je najbolj prepoznavna in uporabljena masažna metoda na svetu. Švedska masaža, tehnika, ki se osredotoča na sprostitev, prekrvavitev in splošno dobro počutje, je zelo učinkovita pri lajšanju tako fizične kot čustvene napetosti. V večjem delu sveta se ta metoda dejansko imenuje »klasična masaža«, le angleško in nizozemsko govoreče države ter Madžarska pa uporabljajo vzdevek »švedska masaža«.
Švedsko masažo zaznamuje pet specifičnih tehnik:
Nežno potiskanje – Za to tehniko so značilni dolgi, povezani drsni gibi po površini telesa. To se običajno uporablja tako kot »uvod«, ko terapevt prvič začne delati na določenem delu telesa, kot tudi na koncu masaže tega dela telesa.
Gnetenje – Pri tej tehniki lahko terapevt uporabi različne tehnike gnetenja, stiskanja in ožemanja za sproščanje mišic in fascije. Gnetjenje je zelo učinkovit za lajšanje mišične napetosti in ciljanje na adhezije (znane tudi kot mišične vozle).
Trenje – Pri tem maser uporabi območje, majhno kot konica prsta ali veliko kot podlaket, da na določeno območje izvaja ciljno, globljo masažo, običajno v isti smeri kot mišična vlakna – tj. »v smeri vlaken«. Pri trenju med vlakni terapevt izvaja to gibanje pravokotno na orientacijo mišičnih vlaken oziroma v nasprotni smeri vlaken.
Vibracija – Kot že ime pove, je vibracija tehnika nežnega, ritmičnega tresenja določenega območja. To se lahko izvaja z različnimi hitrostmi, odvisno od posebnosti dela telesa in potreb stranke. Vibracija in tresenje se običajno uporabljata za lajšanje napetosti in spodbujanje sprostitve.
Udarjanja – To je ritmično prepričevalno gibanje, ki lahko vključuje tapkanje s konicami prstov, udarjanje z ohlapno pestjo in sekanje (ohlapne, lahke karate udarce). Udarjanje se uporablja za spodbujanje živčnega sistema na določenem območju.
Zdaj, ko to veste, se je smiselno vprašati: »Zakaj se imenuje švedska masaža?
Pehr Henrik Ling (1776–1839) je bil ravnatelj Kraljevega osrednjega gimnastičnega inštituta v Stockholmu na Švedskem, ko se je ta odprl leta 1813. Razvil je program »medicinske gimnastike«, ki je kasneje v tujini postal znan kot Švedski sistem gibanja. Ta sistem aktivnih in pasivnih gibov je združeval masažo z vadbo, da bi olajšal nelagodje in poškodbe, povezane z gibanjem. Ta zgodnji protokol fizioterapije je obsežno dokumentiral in to zapuščino prenesel na številne učence.
Iščete preprost način za odpravo stresa, umiritev napetosti, zmanjšanje bolečin v mišicah, izboljšanje delovanja sklepov, znižanje krvnega tlaka ali povečanje krvnega obtoka? Odlično – pridi v masažni salon Patrisha!